Sağlık profesyonellerine
özel giriş
Soru Sorun
 • ? Çocuğum çok iştahsız, omega 3 balık yağı şurubu kullanmanın faydası olur mu?

  Omega 3 balık yağı şurubu iştah açıcı olarak nitelendirilemez, ancak sağlıklı beden gelişimi açısından gerekli olduğunu unutmamanız gerekir.

  Cevabı oku
 • ? Balık yağının boy uzamasına katkısı var mıdır?

  D vitamini, yağda eriyen vitaminlerdendir, birçok görevinin yanı sıra kalsiyum ve fosforun barsaklardan emilmesini sağlar. Omega 3 yağ asitleri ise, D vitamininin emilimini hızlandırarak, kalsiyum ve fosforun kemik gelişimi üzerine olumlu etkisini arttırır.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğumda balık yağı kullanımına ne zaman başlamalıyım?

  Anne sütü alan veya formül mama ile beslenen bebeklerin balık yağı kullanmasına gerek yoktur. Ancak, emziren anne haftada iki gün soğuk deniz balıklarından tüketmiyor veya balık yağı kapsülü kullanmıyorsa, bu durumda doktorunuzun önerileri doğrultusunda balık yağı kullanmanız söz konusu olabilir. Bu arada ağır metalleri de unutmamanız gerekmektedir. Balık yağı, balığın karaciğerinden üretiliyorsa ağır metal yönünden risk taşımaktadır, balığın gövdesinden yüksek standartlar ile üretiliyorsa bu risk en aza inmektedir. Çocuğunuza balık yağı verirken soğuk, kuzey derin deniz balıklarının gövdesinden yüksek standartlarda elde edilen balık yağlarını kullanmalısınız.

  Cevabı oku
 • ? Yazın da çocuğuma balık yağı vermeil miyim?

  Yağda eriyen A ve D vitaminlerini içermeyen balık yağlarını yaz aylarında da kullanabilrsiniz.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğum çok çabuk hastalanıyor, balık yağının bir faydası olur mu?

  Omega 6 yağ asitleri proinflamatuar etkiye (inflamasyona neden olabilecek etki) sahiptir. Ülkemizde omega 6 yağ asitlerini içeren gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle proinflamatuar etki yoğunluğu ancak omega 3 yağ asitlerinin alınması ile dengeye gelebilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar, bu antiinflamatuar etkinin (inflamasyonu engelleyen etki) ne kadar güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden bağışıklığın güçlenmesi için balık yağı kullanılmasını önermekteyiz..

  Cevabı oku
 • ? Çocuğumun okulda ezberi kötü, balık yağının bir faydası olur mu?

  Çalışmalar omega 3 yağ asitlerinin davranış ve öğrenim süreçleri ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Okul başarısı için doğru beslenme, iyi ve kaliteli uyku, demir eksikliği ve B12 vitamininin eksikliğinin olmamasının yanı sıra balık yağı kullanımının da büyük önemi vardır.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğuma balık yağını nasıl içirmeliyim? Sade olarak mı, yoksa birşeylerin içine karıştırarak mı? Karıştırmanın bir zararı olur mu?

  Portakal suyuna karıştırmanın emilim ve etkileşimi açısından zararı yoktur. Yeni balık yağları, üretim teknolojisi ve aromaları ile herhangi birşeye karıştırmaksızın da çocuklara içirilebilmektedir.

  Cevabı oku
 • ? Balık yağı şurubunu aç karnına mı, yoksa tok karnına mı vermeliyim?

  En iyi sonucu yemek arasında verdiğinizde alabilirsiniz.

  Cevabı oku
 • ? Balık yağını ne kadar süre kullanmalıyım? 1 – 2 ay yeterli mi?

  Balık yağının kaynağı önemlidir. Balığın karaciğerinden üretilen balık yağları A ve D vitamin içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır. Balığın gövdesinden üretilenlerde ise süre kısıtlaması yoktur.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğum çok hiperaktif, balık yağı kullanmanın bir faydası olur mu?

  Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarla yapılan çalışmalarda EPA ve DHA düzeylerinin beklenen değerlerin çok altında olduğu saptanmıştır. Çocuğunuzun hiperaktif halinin başka bir nedeni yoksa doktorunuzun önerisi ile balık yağı kullanabilirsiniz.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğum çok dikkatsiz, balık yağı vermemin ne gibi bir faydası olur?

  Dikkatsizlik genellikle hiperaktivite ile birlikte görülür ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olarak adlandırılır. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tarafından verilen tedaviye yardımcı olarak balık yağı şurubu kullanılabilir.

  Cevabı oku
 • ? Bebeklerin diş çıkarma döneminde balık yağı kullanımının bir etkisi olur mu?

  Balık yağı, D vitamininin daha iyi emilmesine yardımcı olacağı için bebeğiniz diş çıkartma dönemini daha kolay atlatacaktır.

  Cevabı oku
 • ? Çocuklarıma her hafta düzenli olarak 2 gün balık yediriyorum. Bu durumda balık yağı kullanmamıza gerek var mı?

  Ülkemizde deniz suyu sıcaklığının yüksek olması nedeniyle omega 3 yağ asitlerinin oranı son derece düşüktür. Bu yüzden balık yağı kullanımı önerilmektedir.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğumda göz tembelliği bulunuyor, balık yağının faydası olur mu?

  Özellikle DHA göz için son derece önemlidir. Bu yüzden balık yağı kullanımının yararını görebilirsiniz.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğumun gelişimi normal ve herhangi bir sağlık problemi bulunmuyor. Yine de balık yağı kullanmalımıyım? Kullanmanın ekstra ne faydası olur?

  Ülkemizde balık tüketimi oldukça düşük düzeydedir, ek olarak denizlerimizin su sıcaklığı balıkların zengin EPA ve DHA içeriğine sahip olması için uygun olmayıp, gerekli omega 3 yağ asitlerinin alımı yeterli olmayacak, bu yüzden sizin ve çocuğunuzun balık yağı kullanması uygun olacaktır.Sağlıklı çocuklarda doğru kullanımı,bebek ve çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimi için son derece önemlidir, büyümeyi tetikleyecek, bağışıklığını güçlendirecek, okul başarısının artmasına yardımcı olacaktır.

  Cevabı oku
 • ? Çocuğum TEOG’ a girecek, sınavdan kaç ay önce başlamalıyım?

  Sağlıklı çocuklarda doktorunuzun önerisi ile eğitim yılı başından itibaren kullanabilirsiniz.

  Cevabı oku
 • ? Balık yağı çocuğumda alerji yapar mı?

  Yüksek teknoloji ile, soğuk deniz balıklarının gövdesinden elde edilen omega 3 balık yağında alerji riski son derece azdır.

  Cevabı oku
 • ? Balık yağı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

  - Çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır.
  - İçerdiği EPA ve DHA oranları bilimsel kanıta dayalı olmalıdır.
  - Trigliserid yapısında olmalıdır. Balık yağlarının etil ester ve trigliserid olmak üzere iki farklı yapısal formu vardır.
  - Trigliserid formları doğal olup, emilim ve biyoyararlanımları daha yüksektir.
  - Balık yağının üretildiği balıkların, soğuk kuzey denizinden, derinde yaşayan balıklar olduğundan emin olunmalıdır.
  - Balıkn yağının, balığın karaciğerinden değil, gövdesinden oolmasına dikkat edilmelidir.
  - Yüksek standartta üretilmelidir.
  - Arsenik, kurşun, civa gibi ağır ve toksik metalleri içermemeli, içermediği analiz sertifikaları ile kanıtlı olmalıdır.

  Cevabı oku
Zade Vital® ürünleri ilaç değildir, besin desteğidir. Tedavi amaçlı kullanılmaz. Sadece eczanelerde satılır. Detaylı bilgi için firmamıza başvurunuz.Sağlık profesyonellerine yöneliktir.
Diversffect